Доступність посилання

ТОП новини

Товар санкційно-військового призначення: у Криму продають порти Ялти та Євпаторії


Ялтинський морський порт
Ялтинський морський порт

В анексованому Криму виставили на продаж акції морських портів Ялти та Євпаторії. Об'єкти, яким обіцяли процвітання в російських реаліях, тепер продадуть з молотка. Як кримським портам обіцяли успіх з Росією і навіщо їх тепер продають, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

П'ять кримських портів – Севастопольський, Керченський, Феодосійський, Євпаторійський і Ялтинський – з 2014 року закриті урядом України для відвідувань і економічної діяльності. Вони також перебувають під міжнародними санкціями.

Після «націоналізації» в 2014 році порти Кримського півострова були передані на баланс створеного підприємства «Кримські морські порти». Російська влада Криму всі ці роки обіцяла їм розвиток у співпраці з Росією та її партнерами.

Але реальність виявилася іншою. Кримські порти і в минулі роки несли масштабні збитки, а повномасштабне вторгнення РФ в Україну ще більше ускладнило їхнє становище. Два з них можуть бути продані найближчим часом.

Рубль – штука

У липні в Міністерстві майнових і земельних відносин російського уряду Криму виставили на продаж акції Євпаторійського і Ялтинського портів.

Євпаторійський морський порт, архівне фото
Євпаторійський морський порт, архівне фото

За даними російського порталу торгів, на продаж виставлено 100% акцій статутного капіталу АТ «Євпаторійський морський порт» – загалом 192 504 199 штук номінальною вартістю в рубль за одну акцію.

«Загальна номінальна вартість 192,5 мільйона рублів, що складають 100% статутного капіталу юридичної особи порту», – йдеться в повідомленні.

Оголошення про продаж 100% акцій АТ «Євпаторійський морський порт»
Оголошення про продаж 100% акцій АТ «Євпаторійський морський порт»

Також на продаж виставлено 100% акцій статутного капіталу АТ «Ялтинський морський порт». Продати хочуть 1 644 546 260 штук його акцій за такою ж номінальною вартістю – рубль за акцію. Загальна номінальна вартість пакета акцій – 1,6 мільйона рублів.

Оголошення про продаж 100% акцій АТ «Ялтинський морський порт»
Оголошення про продаж 100% акцій АТ «Ялтинський морський порт»

Заявки приймаються до 28 липня, повідомляється на російському порталі торгів. Аукціон призначений на 1 серпня.

Борги і скорочення

Справи в обох портах, чиї акції виставлені на продаж, давно йдуть не найкращим чином. Згідно з оприлюдненими фінансовими звітами, обидва об'єкти мають борги за пів року практично за всіма статтями.

У Євпаторійському порту ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну почалися проблеми із соціальними виплатами співробітникам. А про його економічну діяльність в останні роки практично нічого не відомо.

Євпаторія, порт, архівне фото
Євпаторія, порт, архівне фото

У боргах – і порт Ялти. Це було складно уявити в досанкційні роки, коли цей порт служив зоною пасажирського та вантажного обслуговування. Біля південного узбережжя курсували десятки пасажирських катерів і щодня відвантажували тисячі тонн різних вантажів.

Морський порт Ялти, архівне фото
Морський порт Ялти, архівне фото

В умовах міжнародних санкцій усе це стало неможливим. А в умовах повномасштабної війни РФ проти України ситуація ще більше ускладнилася.

У 2023 році в Ялтинському порту відбулися масові скорочення співробітників. Керівництво підприємства пояснило це відсутністю грошей на утримання колективу, оскільки у вантажного порту «абсолютно немає замовлень».

Директор підприємства заявляв, що якщо у порту знайдеться інвестор, співробітників знову почнуть набирати.

Колектив портовиків побоювався, що за скороченнями стоять плани щодо банкрутства підприємства і його відчуження в інтересах бізнес-структур російського бізнесмена Юрія Ковальчука.

Юрій Ковальчук і його структури публічно про плани щодо Ялтинського порту не заявляли.

«Дані невтішні, запроваджено режим секретності»

Кримські порти не можуть повноцінно працювати в умовах міжнародних санкцій. Через це їхні перспективи незрозумілі. Кому і навіщо вони можуть бути потрібні в такій ситуації, наразі невідомо.

Ще в довоєнні роки російська влада Криму в своїй Концепції розвитку портової інфраструктури Криму до 2030 року визнала, що в порівнянні з досанкційним 2013 роком вантажообіг портів Криму скоротився більше ніж у п'ять разів.

Порт Феодосії, архівне фото
Порт Феодосії, архівне фото

В експертному співтоваристві заявляли, що вантажообіг у портах Криму з 2012 до 2020 року зменшився через санкції в 12 разів.

Збитки Ялтинського морського порту в довоєнному 2020 році становили 213 мільйонів рублів, а Євпаторійського – 47 мільйонів рублів, йдеться в дослідженні «Центру журналістських розслідувань».

«90 % перевезень у кримських портах – це вантажообіг з Росією. Ще десять можна віднести до зовнішньоторгового товарообігу. Це торгівля з країнами, які не підтримують міжнародних кримських санкцій. Наприклад, зерно для Сирії та інших країн Близького Сходу. У відкритих російських джерелах дані про кількість суднозаходів або вантажообіг в окупованих портах неповні, а про судна, які заходять в закриті порти, про характер і призначення вантажу – взагалі відсутні. Приховують їх окупанти не тільки тому, що ці дані невтішні. Режим секретності зепроваджено, щоб приховати судна, їхніх власників, відправників і одержувачів вантажів, тому що всі вони порушують європейські та американські санкції», – йдеться в дослідженні.

Ялтинський торговий порт
Ялтинський торговий порт

Незважаючи на провальні показники діяльності кримських портів, російська влада Криму роками продовжувала обіцяти їм світле майбутнє.

Насправді ж порти Кримського півострова фактично зупинилися. Підприємство «Кримські морські порти» змушене розпродавати портові судна, щоб «забезпечити раціональне використання майна та знизити витрати на утримання зазначених об'єктів та їх охорону».

А з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну воно повністю перейшло на бюджетні субсидії.

Це пов'язано з тим, що бойові дії РФ проти України практично паралізували цивільну діяльність у морській акваторії Криму, оскільки вона використовується російськими військами.

Від туризму до трофейної перевалки

В умовах міжнародних санкцій російська влада Криму намагалася переорієнтувати діяльність кримських портів, замінивши вантажообіг і перевалку туризмом.

Найбільш перспективним напрямком називали обслуговування на їхній базі пасажирських перевезень, у тому числі туристичних ліній, і створення сучасної яхтової інфраструктури.

Яхти біля Таврійської набережної Балаклавської бухти, архівне фото
Яхти біля Таврійської набережної Балаклавської бухти, архівне фото

Проект адаптації кримської інфраструктури під яхтовий туризм раніше просував президент Росії Володимир Путін. Але це так і не було реалізовано, оскільки Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну.

У військових умовах кримські порти стали місцем масової перевалки зерна і корисних копалин, вивезених з окупованих Росією територій України. Це неодноразово фіксували біля берегів Криму моніторингові групи та журналісти. Обсяг цих перевалок оцінити неможливо.

На цьому тлі в російській статистиці обсяги перевалки вантажів, що впали в десятки разів, знову почали зростати, а влада РФ уже моделює пропускні спроможності кримських портів для визначення напрямків їхнього розвитку.

Порт Керчі, архівне фото
Порт Керчі, архівне фото


У цих планах, принаймні, публічно не згадується військовий фактор. Хоча російські війська часто використовують цивільні порти у військових цілях, наприклад, запускаючи з них ракети на материкову частину України.

Керівник проєктів з безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук розповів Крим.Реалії, що кримські порти, які Росія використовує у військових цілях, є «законною мішенню» для ЗСУ.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG